Facebook Hesaplarımızın Güvenliği Nasıl Sağlanır

Bilgisayar sistemlerinden anlayan biri olarak sürekli karşılaştığım sorulardan birisi de “facebook hesabım çalındı, şifresini unuttum, nasıl geri alabilirim?”. Tabi iş çalınan hesabı geri almaya gelince elimizde sihirli değnek yok. Bunun bazı yöntemleri var. Ancak genellikle bu yöntemleri uygulamakta sıkıntı çekiyoruz. Neden mi? Çünkü hesaplarımızı oluştururken yeteri kadar önem vermiyoruz yaptığımız işlemlere.

Örneğin E-posta adresimizin şifresini geçtim e-posta adresimizi bile hatırlamıyoruz. Hadi E-posta’yı geri alalım sonra facebook’u kurtarırız diyoruz onu bile yapamıyoruz. Çünkü E-posta hesabı ya başkası tarafından açılmış oluyor. Ya da hesap oluştururken girdiğimiz bilgileri hatırlamıyoruz.

İşte bu yazımda Facebook hesaplarımızın güvenliğini nasıl arttırabiliriz, nasıl çalınmasını zorlaştırabiliriz? Çalınma veya şifre unutulması gibi durumlarda ne yaparak hesabımıza erişebiliriz bunlardan kısaca bahsetmek istiyorum.

Madde1: E-Posta güvenliği
E-Posta adresimiz hesap açarken facebook’un doğrulamamızı istediği ondan öte bizimle iletişim kurduğu tek kaynaktır. Dolayısıyla herhangi bir kişi e-posta adresimize erişirse facebook hesabımıza erişmesi hiç de zor olmayacaktır. Dolayısıyla e-posta adresimizin güvende olması lazım. Bazı ücretsiz e-posta hizmeti veren siteler e-postamızı 60 gün açmazsak hesabımızı silebiliyor. Art niyetli bir kişi facebook’tan öğrendiği e-posta adresimizi kırmayı deneyebilir. Silinmişse aynı adresi alarak facebook hesabımıza erişebilir. Her türlü aksi bir durumda e-posta adresimiz facebook’un bizle iletişim kuracağı öncelikli kanal olacaktır. Bu yüzden e-posta hesabımızın güvenliğini yabana atmamalıyız. Sallama bilgilerle bile e-posta oluştursak bu bilgilerin ne olduğunu unutmamalıyız.

Facebook İkincil E-PostaMadde2: İkincil E-posta
Eğer kullanmakta olduğunuz 2. bir e-posta adresiniz varsa ana hesabınız çalınsa bile, bu adresi kullanarak şifre sıfırlayabilirsiniz. Bunun için Facebook’ta ayarlar kısmından Genel Hesap Ayarları bölümüne girip diğer e-posta adresinizi yazıp, doğrulamak yeterlidir.

 

Facebook telefon numarası eklemeMadde3: Cep Telefonu (BOMBA)
En kullanışlı olan özellik işte bu. Facebook’ta ayarlar kısmına girip Mobil bölümünden cep telefon numaranızı ekleyip, telefonunuza gelen onay kodunu facebok’a girmeniz yeterli.
Bu özellik olduktan sonra facebook hesabınızın başkasının elinde kalması çok zor. Her an telefonunuza gönderilen SMS ile yeni şifrenizi alabilirsiniz.

Not: Kimi insanlar facebook’a cep telefonu vermenin doğru olmadığını düşünüyor. Ancak telefonunda facebook uygulamasını kullanıyor. Siz zannediyor musunuz ki telefonunuza yüklediğiniz facebook uygulaması sizin numaranıza erişemeyecek? Birbirimizi kandırmayalım.

Madde4: Giriş Uyarıları
Ayrıca Facebook ayarlarında Güvenlik bölümündeki Giriş uyarılarını aktif ederek, siz ya da başkası farketmeksizin evinizdeki bilgisayarınız, cep telefonunuz haricinde her hesabınıza girildiğinde bilgilendirme alabilirsiniz.

Çok da paranoyak olmak iyi değil ancak bu yazının özü sizi çoğu sıkıntılardan kurtaracaktır.

Güvenli Günler…

Bir yanıt yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.